PrestaShop vs. WooCommerce – wybór serwera, koszty stałe i jednorazowe
Idziesz jak burza! Jeszcze nie tak dawno poznawaliśmy się przy pierwszej części naszego kompendium, a Tobie już udało się dotrzeć do trzeciej części? Dobry wybór i gratulujemy wytrwałości! Dla wszystkich tych z Was, którzy z jakiegoś powodu nie dotarli do wcześniejszych części kompendium, odsyłamy do początku i rozwinięcia naszego poradnika. Kiedy myślisz, że w temacie wyboru PrestaShop lub WooCommerce dla powstającego sklepu internetowego wiesz już sporo, nadchodzi czas na wybranie hostingu (serwera) i zabawa rozpoczyna się od nowa… Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę w zakresie hostingu, kiedy zdecydowałeś się na PrestaShop lub WooCommerce.
Wybór hostingu – porównanie WooCommerce i PrestaShop
PrestaShop do sprawnego funkcjonowania wymaga najczęściej inwestycji w dedykowany serwer ze względu na konieczność korzystania ze zdecydowanie większych zasobów. Fakt ten niesie za sobą również wyższe koszty utrzymania. Co prawda WordPress + WooCommerce wraz z powiększaniem się bazy produktów, zainstalowaniem dodatkowych wtyczek itp. będzie wymagał korzystania z dodatkowych zasobów, jednak wciąż będą to zasoby niższe niż w przypadku sklepów internetowych na PrestaShop.
Samo oprogramowanie PrestaShop jako oprogramowanie typu open source jest bezpłatne zarówno do pobrania, jak i korzystania z niego. Niemniej jednak, kwestie związane z jego skonfigurowaniem oraz rozbudową, są zdecydowanie bardziej kosztowne, aniżeli tworzenie oraz utrzymanie sklepów internetowych opartych na silniku WordPress + WooCommerce.
PrestaShop gwarantuje możliwość stworzenia intuicyjnego i szybkiego sklepu internetowego. Jednak ze względu na konieczne do poniesienia koszty, jest rozwiązaniem rekomendowanym głównie dla tych z właścicieli, którzy czerpią już zyski ze swojego biznesu online lub mają odpowiednie zasoby, które umożliwiają poniesienie kosztów za stworzenie sklepu internetowego.
Jakie zasoby są zazwyczaj niezbędne do stworzenia sklepu internetowego na PrestaShop? Przede wszystkim będą to godziny pracy programistów wraz z zakupem i konfiguracją płatnych dodatków. Warto dodać, że proces tworzenia modułów do PrestaShop przez programistów trwa znacznie dłużej, aniżeli w przypadku pisania modułów do WooCommerce.
Tani sklep internetowy – na PrestaShop czy WooCommerce?
Samo korzystanie z PrestaShop jest bezpłatne, jednak koszty stałe związane z obsługą systemu, mogą nie pozwolić na wybranie tego systemu wśród osób początkujących, czy gospodarujących niewielkim budżetem na start. W przypadku WooCommerce stworzenie dodatkowej funkcji, czy dodanie aktualizacji, będzie bez dwóch zdań tańsze, aniżeli taki sam zakres prac wykonanych dla sklepu internetowego na PrestaShop. Znalezienie programisty dla sklepów na WooCommerce, jest dużo łatwiejsze, a co za tym idzie, stawki rynkowe są niższe. Dodatkowym plusem jest długowieczność WooCommerce. Fakt, że platforma jest popularna od lat, sprawia, że prawdopodobnie problem, który chcesz rozwiązać, został już wcześniej opisany w sieci przez kogoś innego.
Koszt tworzenia sklepu internetowego bez względu na to, czy korzystać z WooCommerce, czy WordPress, pozostaje zależny od wielu czynników, w tym przede wszystkim od aktualnych zasobów i umiejętności, jakimi gospodarujesz Ty lub cały Twój zespół.
Których sklepów jest więcej? PrestaShop czy WooCommerce?
Szacuje się, że ponad 30 procent sklepów internetowych na całym świecie, jest postawiona właśnie na podstawie… WooCommerce! Jednak popularność PrestaShop również robi wrażenie. Z tego CMS korzysta ponad 300 tysięcy sklepów na świecie!
Ostateczny wybór pomiędzy WooCommerce i PrestaShop… nie jest prosty i na pewno nie jest oczywisty. Tak naprawdę na ostateczny werdykt pod kątem tego, która z platform jest lepsza, składa się wiele indywidualnych kwestii – wobec tego, aby wybrać odpowiedni system, konieczne będzie przeanalizowanie konkretnego projektu. Jakie aspekty brać pod uwagę przed wyborem pomiędzy PrestaShop, a WooCommerce?
Najlepiej odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:
-
Jaka jest zakładana liczba produktów, która zostanie umieszczona na sklepie internetowym?
-
Jakie funkcje (wtyczki, rozszerzenia itp.) musi mieć mój sklep online, analizując strukturę produktową?
-
Który z paneli zarządzania wygląda dla mnie przyjaźniej?
-
W jaki sposób chcę zarządzać magazynem?
-
W jaki sposób chcę zarządzać klientami?
-
Z jakich funkcji zamierzam korzystać?
-
Jakim budżetem dysponuję na realizację?
-
Czy planuję dalszy rozwój sklepu internetowego?
Podjęcie wyboru i skorzystanie z odpowiedniej platformy, najlepiej przeanalizować na bazie konkretnego przykładu. Dobrą praktyką jest także skorzystanie z pomocy i wiedzy doświadczonych programistów.
Zastanawiasz się nad tym, który system zapewnia dostęp do większej liczby wtyczek i dodatków? A może chcesz sprawdzić porównanie WooCommerce i PrestaShop pod kątem szybkości rozwiązywania problemów i naprawiania błędów? Zajrzyj tutaj.