WooCommerce vs. PrestaShop – sprawdzamy różnice, punkty wspólne, wady i zalety systemów

Z pierwszej części naszego kompendium wiedzy dowiedziałeś się już Drogi Czytelniku, jaka jest podstawowa różnica między WooCommerce, a PrestaShop. Poznałeś również podstawowe funkcjonalności powyższych narzędzi. Jeśli nie zapoznałeś się z pierwszą częścią, znajdziesz ją tutaj. Zachęcamy do nadrobienia zaległości!

PrestaShop pozwala na to nieograniczony dostęp do możliwości projektowania sklepów internetowych, ze względu na bycie platformą open source. Kod źródłowy wraz z zawartością może być badany, modyfikowany oraz re-dystrybuowany. W prosty sposób właściciel witryny, korzystający z platformy PrestaShop może rozszerzyć CMS o takie funkcje jak bramka płatności, czy integracja z Facebookiem.

System PrestaShop z wykorzystaniem intuicyjnego panelu zarządzania zapewnia niezwykle prostą edycję tytułów, meta description i SEO, co zapewnia szansę na uzyskanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania od Google. Minus? PrestaShop to system zdecydowanie bardziej wymagający, aniżeli WordPress. Ze względu na otwarte oprogramowanie, potrzebujemy znacznie więcej mocy przerobowych, biorąc pod uwagę utrzymanie strony przez programistów, czy utrzymanie jej na serwerze.

Tworzenie sklepu internetowego z wykorzystaniem WooCommerce

Witryna na WordPress może zostać przekształcona w pełni funkcjonalny sklep internetowy. Jak pewnie już wiesz, aby tego dokonać, niezbędne będzie zainstalowanie wtyczki WooCommerce. To jedna z najbardziej popularnych, a zarazem potężnych wtyczek, jaką znajdziesz w środowisku WordPress.

Wtyczka jest bezpłatnym oprogramowaniem, nie musisz obawiać się o wykupienie licencji, czy ponoszenia opłat za korzystanie z niej. Po jej instalacji i aktywacji możesz przejść do skonfigurowania sklepu internetowego. WooCommerce pozwala zarówno na sprzedaż produktów fizycznych, jak i również sprzedaż produktów cyfrowych, dokonywania rezerwacji, sprzedaż usług lub wykupienia subskrypcji.

Czy możliwości wtyczki WooCommerce są ograniczone? Tak, ale w prosty sposób możesz je rozszerzyć przez instalację dodatkowych wtyczek, zapewniających dostęp do pożądanych funkcji. Niemniej, standardowy sklep internetowy nie powinien wymagać od Ciebie dodatkowych programów. WordPress jest doceniany przez użytkowników również za bardzo prosty i intuicyjny panel zarządzania. Bez większego wysiłku wprowadzisz odpowiednią treść, skonfigurujesz meta tytuły, meta opisy, czy stworzyć kategorie produktów. Zagwarantowane zaplecze rozszerzania WordPress + WooCommerce gwarantuje proste zarządzanie bazą produktów bez względu na ich liczbę.

WooCommerce zapewnia także możliwość instalacji motywów lub tworzenia dedykowanych projektów dla konkretnego sklepu online. Motyw i jego konfiguracja zapewnia dostosowanie wyglądu poszczególnych sekcji strony, podstron, zakładek, czy kategorii.

Projektowanie sklepu online z wykorzystaniem PrestaShop

PrestaShop umożliwia tworzenie sklepu internetowego bez nakładu finansowego. Wystarczy wybrać odpowiedni szablon lub stworzyć go samodzielnie od podstaw. Sam proces tworzenia indywidualnego szablonu z wykorzystaniem PrestaShop jest jednak znacznie bardziej skomplikowany, aniżeli tworzenie szablonów z wykorzystaniem silnika WordPress. W PrestaShop podobnie jak w przypadku WooCommerce oprócz bezpłatnych szablonów masz również możliwość skorzystania z płatnych motywów.

CMS PrestaShop to dobry wybór dla dużych sklepów online, które mogą sobie pozwolić na skorzystanie z pomocy programistów, którzy nie tylko stworzą dedykowany szablon lub skonfigurują już istniejący motyw, ale również krok po kroku zaopiekują się sklepem pod kątem obsługi systemu. Motywy PrestaShop działają szybko i doskonale sprawdzą się w przypadku dużych ilości produktów. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest ich poprawne wdrożenie przez doświadczonego programistę. W przeciwnym razie – możemy spodziewać się ogromnych problemów z funkcjonowaniem w środowisku PrestaShop, znacznie większych, aniżeli funkcjonalności, z których zamierzaliśmy skorzystać.

WooCommerce – w czym jest lepszy od PrestaShop?

WordPress + WooCommerce to niekwestionowany zwycięzca w kategorii ciekawy design i mnogość motywów. Stworzenie sklepu internetowego na WooCommerce jest nie tylko prostsze, ale również tańsze (chociażby ze względu na dużą bazę bezpłatnych motywów i prostej możliwości konfiguracji szablonów).

Co więcej, WooCommerce jest wtyczką, z której właściciele stron na WordPress mogą korzystać bez opłat. Jej instalacja to wszystko, o co musisz zadbać, aby doprowadzić do przekształcenia strony WWW w funkcjonalny sklep internetowy. W przypadku chęci skorzystania z konkretnych funkcji funkcjonalność wtyczki WooCommerce zawsze można rozszerzyć z wykorzystaniem bezpłatnych lub płatnych wtyczek bądź przygotowanych przez programistów dedykowanych rozwiązań. Niższy koszt, na który należy się przygotować, decydując się na zlecenie stworzenia sklepu na WooCommerce, jest również związany z popularnością tego rozwiązania. O wiele łatwiej będzie bowiem znaleźć programistę, który stworzy sklep na WooCommerce, a tym samym zaoferowana stawka za usługę, może okazać się niższa.

W kolejnej odsłonie naszego kompendium opowiemy o cenach stałych i jednorazowych oraz wyborze odpowiedniego serwera dla sklepu internetowego. Treść trzeciej części poradnika znajdziesz …..

Kolejna część pojawi się w przyszłym tygodniu 🙂