Wordpress vs PrestaShop
Czym jest WordPress (WooCommerce) i PrestaShop?
Wiele osób pyta nas o realne różnice dla nich – właścicieli sklepów internetowych między WordPressem, a PrestaShopem. Wobec tego zdecydowaliśmy się na stworzenie kompendium wiedzy w tym zakresie. Jego treść podzieliliśmy na mniejsze części tak, aby była ona prosta i przyjemna w odbiorze.
Jeśli tu jesteś, z pewnością zastanawiasz się nad tym, co to takiego jest WordPress, WooCommerce, czy PrestaShop? Jakie funkcje są godne wybrania WordPress? A może lepszym wyborem będzie postawienie sklepu na PrestaShop w przypadku tworzenia sklepu internetowego? Co różni te dwa, bardzo popularne systemy CMS, a co je łączy? Odpowiedź znajdziesz poniżej!
Rozwój branży e-commerce – czy warto mieć sklep internetowy?
Zakupy online to trend, który od lat rośnie w siłę. Blisko 9 na 10 osób, korzystających z internetu, przynajmniej raz zdecydowało się na zrobienie zakupów w Internecie! Wobec tak optymistycznych danych nie można przejść obojętnie. Nic więc dziwnego, że branża e-commerce rozwija się w tak zatrważającym tempie, a nowe sklepy internetowe pojawiają się niczym grzyby po deszczu. Jeśli podobnie jak wielu przedsiębiorców, dostrzegasz ogromny potencjał biznesowy w branży e-commerce, z pewnością stoisz przed wyborem odpowiedniego systemu CMS na swój sklep internetowy. Pozwól, że przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku…
Prowadzenie biznesu e-commerce przede wszystkim wymaga skorzystania z odpowiedniej platformy sprzedażowej. W grę wchodzi bowiem wybór takiego systemu, który zarówno od strony potencjalnych kupujących, jak i również sprzedających, zapewnia intuicyjne działanie. Gama dostępnych obecnie rozwiązań tego wyboru z pewnością nie ułatwia… Wśród najpopularniejszych opcji znajduje się WordPress (konkretniej WooCommerce) i PrestaShop.
Co łączy WooCommerce (WordPress) i PrestaShop?
Wskazane dwa narzędzia możesz z powodzeniem wykorzystać do stworzenia i prowadzenia sklepu internetowego. Narzędzia są w stanie zapewnić Ci przestrzeń do efektownego eksponowania gamy produktów oraz ich sprzedaż. Czym więc różnią się powyższe możliwości?
WooCommerce – charakterystyka
WooCommerce to platforma, stworzona w 2011 roku przez programistę motywów WooThemes. Po czterech latach od powstania platforma ta została przejęta przez właściciela WordPress – Automattic. Obecnie WooCommerce jest bezkonkurencyjnie najbardziej popularną platformą e-commerce na rynku. Na całym świecie pozwala na obsługiwanie milionów sklepów internetowych. Wystarczy, że właściciel domeny dodana do witryny WordPress odpowiednią wtyczkę, aby w prosty sposób stworzyć na niej sklep internetowy.
WordPress jest z kolei najbardziej popularnym systemem CMS, idealnym do budowy różnego typu stron internetowych. Po zainstalowaniu wtyczki WooCommerce możesz nie tylko zbudować swój biznes w branży e-commerce. Zyskasz również dodatkowe moduły, niezbędne do sprawnego prowadzenia sklepu w przestrzeni wirtualnej, w tym między innymi:
-
pracę na potężnych bazach produktów;
-
ustawienia metod płatności oraz dostawy;
-
wielofunkcyjny system do zarządzania zamówieniami;
-
raporty biznesowe i narzędzia marketingowe.
System sklepu internetowego jest w tym wypadku oparty na WordPress, co zapewnia dostęp do pracy nad contentem na firmowego bloga i zadbanie o pozycjonowanie swojej witryny na konkretne frazy kluczowe. Aby zadbać o swoje SEO dobrym sposobem będzie skorzystanie ze wtyczek, które ten proces ułatwią. Przykładem takiej wtyczki jest na przykład Yoast SEO, która zagwarantuje szybką weryfikację mniejszych i dłuższych treści na wszystkich podstronach sklepu, analizując je pod kątem parametrów, wpływających na pozycję rankingową domeny.
Platforma WooCommerce jest rekomendowana przez wielu ekspertów również ze względu na systematyczne aktualizowanie, rozwijanie oraz systemy zabezpieczeń. Z tego względu system jest często wykorzystywany przez duże i małe sklepy, a jego funkcjonalność pozwala na szybkie dopasowanie modułów i funkcji w zależności od potrzeb.
PrestaShop – charakterystyka
PrestaShop jest podobnym oprogramowaniem typu open source dla e-commerce. System powstał w 2005 roku, a swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim rozbudowanej liście bazowej funkcjonalności oraz intuicyjnemu panelowi zarządzania. Co różni WooCommerce od PrestaShop? Przede wszystkim fakt, że PrestaShop jest oprogramowaniem niezależnym, a WooCommerce to wtyczka do WordPress.
PrestaShop gwarantuje możliwość skalowania i tworzenia nieograniczonej liczby produktów, co jest szczególnie cenną możliwością w kontekście przyszłościowego rozwoju biznesu. System zapewnia dostęp do wygodnego narzędzia, służącego do zarządzania magazynem, w tym:
-
zapewniającego odpowiednią kontrolę;
-
szybkie poruszanie się po ustalonych cenach;
-
bezproblemowe zarządzanie stanem magazynowym sklepu.
Użytkownicy PrestaShop mogą skorzystać również z funkcji prowadzenia wielu sklepów z wykorzystaniem jednego pulpitu nawigacyjnego. Cecha ta jest szczególnie przydatna dla tych z przedsiębiorców, którzy prowadzą więcej niż jeden sklep i chcą obsługiwać kilka biznesów z wykorzystaniem jednego panelu.
Kolejna część pojawi się w przyszłym tygodniu 🙂